Найкращі медоноси України
Замовити
1_Гречка. Дуже важлива медоносна та круп’яна культура, топова етномофільна (прехресноопилювана за допомогою бджіл та інших комах) рослина. Квітне на 35-40 день після сходу, цвітіння відбувається у ранніх сортів 25-30 днів. Нектару більше виділяється вранці – зі сходу до 10-11 та у вечірні години. Найбільш інтенсивне виділення нектару спостерігається вранці після теплої та вологої ночі. В жарку суху погоду, а також в дощову, гречка майже не виділяє нектар, бджоли в такому разі не відвідують посіви. Бджоли беруть із суцвіть нектар та пилок. З гектару посівів можна отримати 70-80 кг меду. На гектар гречки можна поставити 4 бджолосім’ї. Купити мед 2016 літні трави+гречка.
2_Соняшник. Однорічна масляна рослина. Цвітіння починається з крайніх суцвіть, продовжується 20-30 днів. Тривалість цвітіння однієї квітки – 2 дні, якщо опилення затримується то суцвіття видовжується. Нектароносність посіву складає 30-40 кг меду з гектару. Сім’ї потрібно підвозити безпосередньо до посіву в розрахунку 1 сім’я на гектар.
3_Ріпак. Ріпак озимий. Дворічна масляна рослина. Цвітіння в першій половині травня. Для нормально збору меду і хорошого запилення на гектарі потрібно розміщувати 4 бджолосім’ї. В залежності від умов ріпак виділяє 30-60 кг меду з гектару.
Купити мед 2016 ріпак+весняні трави.
Ріпак яровий. Однорічна рослина. Квітне трохи пізніше ніж озимий, цвітіння відбувається протягом 40-45 днів. Медопродуктивність ярового ріпака 80-90 кг. Яровий ріпак, так само як озимий, хороший пилконос.
4_Конюшина червона (лучна). Рослина багаторічна, кормова. Квіти дрібні, зібрані в кулясту голівку.
Поширені два види конюшини лугової - пізньостигла однокісна і ранньостигла двохукосна. Пізньостигла має на стеблах більше міжвузля, ніж ранньостигла, цвіте пізніше і гірше відростає після укосу. Число міжвузля на її рослинах складає 7-8. Розвивається за типом озимих культур. Зацвітає пізно і майже не дає другого укосу.
Ранньостигла, або двохукосна, конюшина розвиває 5-7 міжвузля, менше галузиться, ніж одноукосна. Раніше зацвітає і пізніше закінчує вегетацію восени. Дає не менше двох укосів. Медопродуктивність одновкісної конюшини складає 6-10 кг, двохукосної - 25-30 кг з гектара.
Проте через довгі квіткової трубочки, в якій накопичується нектар, конюшина лугова майже недоступна для бджіл, нектар на ній здатні збирати комахи з довгими хоботками (це переважно оси). При теплій і вологій погоді, коли нектару накопичується багато, його здатні забирати і бджоли з короткими хоботками. Трубочки квіток у отави цієї конюшини значно коротші. Тому їх добре відвідують і звичайні бджоли.
5_Конюшина біла повзуча. Багаторічна пасовищна рослина. Масове цвітіння триває більше місяця, одиничне - майже усе літо. Конюшина біла добре медоносить (дає мед) на вологих суглинних грунтах. Трубочка квітки коротка, нектар доступний усім породам бджіл. Медопродуктивність - близько 100 кг меду з гектара. За сухої погоди, а також в сиру холодну погоду рослини нектар не виділяют.
6_Липа. Дерево заввишки до 20-30 м, одне з найбільш продуктивних медоносів. Одна квітка виділяє від 3 до 12 мг нектару. У перерахунку на гектар суцільних насаджень липа виділяє до 500-1000 кг меду. Існує більше 10 видів липи. Найбільш поширені з них дрібнолиста, крупнолиста. Цвітіння липа починає на початку липня, тривалість цвітіння - 12-14 днів. Липа крупнолиста зацвітає на 7-15 днів раніше дрібнолистої. Тривалість життя липи 300-400 років, нектар починає виділятися у віці 20-25 років, найвища нектаропродуктивность буває у віці 70-100 років.
7_Верба. Налічується 170 видів верб, проте для бджільництва велике значення мають два види - верба-бредина та верба-біла. Верба козина (бредина) - кущі або дерево заввишки 8-10 м. Цвіте в квітні, задовго до розпускання листя. Виділяє нектар і пилок, а також медяну росу і клей (прополіс). Медопродуктивність з гектара до 150 кг Верба біла - дерево заввишки 20-30 м, цвіте зазвичай у березні-квітні, одночасно з розпусканням листя. Продуктивність меду до 100 кг
8_Клен
Клен гостролистий. Дерево до 25 метрів заввишки. Починає цвітіння у віці 15 років. Цвітіння починається одночасно з розпусканням листя у кінці квітня - початку травня і триває 12-15 днів. Загальна нектаро-продуктивність складає 200 кг і більше меду на гектар.
Високою продуктивністю характеризуються також клен польовий (мед до 100 кг з гектара) і клен татарський з продуктивністю до 100 кг меду з гектара.
9_Акація
Акація біла. Дерево заввишки до 10-12 м. Цвітіння зазвичай в червні, триває 12-20 днів. Нектаропродуктивність дуже висока, в середньому з гектара - 300-400 кг меду, а в окремі сприятливі роки в 1,5-2 рази більше.
Акація жовта. Високі багаторічні кущі. Цвіте після відцвітання садів, травні-червні. Медозбори стійкі, медопродуктивність досягає 150 кг з гектара. Тривалість цвітіння 10-14 днів. Акація жовта є хорошим пилконосом. Рослина невимоглива до грунту і зовнішніх умов.
10_Верес звичайний. Багаторічний, багато-гілковий кущі. Цвіте в липні-вересні, добре відвідується бджолами. Нектаропродуктивность складає 150-200 кг меду з гектара. Мед швидко кристалізується, для зимівлі бджіл непридатний.
11_Яблуня. Цвіт яблуні виділяє ясно-жовтий нектар, кількість якого у різних сортів неоднаково. Яблуня з 1 га посадок виробляє близько 20-30 кг меду. Цвітіння яблуні триває близько 10 днів, нектар з'являється відносно рано, що украй важливо для бджіл, оскільки в цей час йде активний розвиток сімей. Значно більше нектару в порівнянні з культурною формою яблуні виділяє лісова.
12_Вишня. Квітне в квітні. Вишня забезпечує бджіл нектаром і пилком. Бджоли охоче відвідують квітки вишні, які в середньому дають за сезон близько 30-40 кг меду з гектара.
13_Слива домашня. Квітки розпускаються одночасно з появою листя. Цвітіння триває до 10 днів, загальна нектаропродуктивність складає 20 кг меду з 1 гектара. Бджоли збирають окрім нектару пилок.
14_Груша звичайна. Тривалість цвітіння однієї квітки груші 3-6 днів, а усього дерева - 10-14 днів. Загальна нектаропродуктивність складає 20 кг в перерахунку на гектар. Дикі форми груші виділяють нектару значно більше.
15_Смородина чорна. Квітне у кінці квітня - початку травня. Нектаропродуктивність - в середньому 70 кг меду, в окремих сортів до 140 кг меду. Одна квітка виділяє нектар протягом трьох днів, в перший день - 0,5-1,9 мг нектару з концентрацією меду 22-40%. Дещо поступається чорній смородині порічка.
16_Агрус. Багаторічні кущі. Одна квітка виділяє нектар протягом 3-4 днів 12 мг з концентрацією меду 40-41%. Аґрус має велике значення для бджолярів, оскільки цвітіння його починається рано - кінець квітня- початок травня і триває 20-30 днів. Продуктивність меду - 50-70 кг
17_Малина. Багаторічна рослина, плодоносить на другий рік життя. Квітки виділяють і нектар і забезпечують бджіл пилком. Цвітіння триває 15-20 днів. Квітка виділяє нектар протягом трьох днів, у тому числі в перший 6-8 мг, з концентрацією меду 50-70%. В наступні дні виділення нектару знижується, а також і цукристість. В середньому за сезон з гектара можна отримати від 70 до 100 кг меду.
18_Зніт вузьколистний (Іван-чай) Рослина багаторічна, добре відвідується бджолами. Забезпечує взяток з середини липня до серпня. З гектара при щільності 330 тис. рослин можна зібрати 300-400 кг меду. Росте на одному місці 5-7 років, потім витісняється кропивою. Найбільша кількість нектару виділяється в теплу погоду при температурі 23-26 градусів в тіні і відносній вологості 75-80%.
19_Буркун білий. Невибаглива дворічна рослина. Буркуну налічується близько 20 видів. Найбільше значення для бджільництва має білий і жовтий дворічний буркун. Рясно цвітуть на другий рік після сівби. З гектара посівів виділяється від 100 до 200 кг меду. Добре відростають і цвітуть після підкошування. Різновидом білого дворічного буркуну є однорічний білий, також медонос, дає до 200 кг меду. Буркун хороший тим, що заповнює осінній безвзятковий період.
20_Огіркова трава. Однорічна рослина сімейства бурачникових. Висівається частіше поблизу пасік для заповнення безмедоносних періодів. Бджоли відвідують квітки огіркової трави навіть в прохолодну погоду. Рясно нектаровиділення (240-360 кг меду) буває при посіві трави на плодороднихгрунтах і при добре розпушених міжряддях. Огіркова трава зацвітає в середині липня і цвіте до кінця серпня, цвітіння триває 60-70 днів.
21_Фацелія. Одна з кращих медоносних рослин. Ця культура легко-взнавана по своїх синюватих суцвіттях-завитках. Тривалість цвітіння 40-60 днів, гектар посіву дає 150-300 кг меду. Фацелія зацвітає зазвичай на 10-12 днів раніше інших ранньовесняних медоносів. Висівати цю культуру можна в 2-3 терміни, розтягуючи цим самим період медозбору. Пізні липневі посіви забезпечують бджіл нектаром у кінці серпня.
22_Синяк. Рослина дворічна, стебло і гілки покриті жорсткими, щетинистими волосками. Цвіте на другий рік після посіву. Тривалість цвітіння - до 2 місяців. Нектаропродуктивность рослини - до 400 кг меду з гектара.
23_Меліса лікарська. Меліса не є хорошим медоносом, нектару виділяє мало. Але рослина має специфічний запах, що нагадує запах маточника, який заспокоює бджіл. Бджолярі листям натирають руки, запах послабляє дратівливість і злобливість бджіл.
Магазин меду Апі Світ, Україна, Київ, вул. Радунська 11, тел. (096)723-17-26